Taiwan Semiconductor Corporation BZV55B4V7
Part No.:
BZV55B4V7
Description:
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55B4V7 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)