Taiwan Semiconductor Corporation BZV55B15
Part No.:
BZV55B15
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description:
DIODE ZENER 15V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55B15 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)