Diodes Incorporated BZT585B5V6TQ-13
Part No.:
BZT585B5V6TQ-13
Description:
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOD523
Shipping
BZT585B5V6TQ-13 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)