Diodes Incorporated BZT585B3V9TQ-13
Part No.:
BZT585B3V9TQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD523
Shipping
BZT585B3V9TQ-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)