Taiwan Semiconductor Corporation BZT55C6V2
Part No.:
BZT55C6V2
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW QMMELF
Shipping
BZT55C6V2 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)