Taiwan Semiconductor Corporation BZT55C3V9 L1G
Part No.:
BZT55C3V9 L1G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description:
DIODE ZENER 3.9V 500MW MINI MELF
Shipping
BZT55C3V9 L1G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)