Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT55B75-GS08
Part No.:
BZT55B75-GS08
Description:
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80
Shipping
BZT55B75-GS08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C