Taiwan Semiconductor Corporation BZT55B47
Part No.:
BZT55B47
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-80 Variant
Description:
DIODE ZENER 47V 500MW QMMELF
Shipping
BZT55B47 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-80 Variant
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
110 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)