Taiwan Semiconductor Corporation BZT55B3V9
Part No.:
BZT55B3V9
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 3.9V 500MW QMMELF
Shipping
BZT55B3V9 Information
Manufacturer:
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)