Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT55B2V4-GS18
Part No.:
BZT55B2V4-GS18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80
Shipping
BZT55B2V4-GS18 Information
Manufacturer:
Series:
BZT55
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C