Nexperia USA Inc. BZT52H-B7V5-QX
Part No.:
BZT52H-B7V5-QX
Description:
DIODE ZENER 7.5V 375MW SOD123F
Shipping
BZT52H-B7V5-QX Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)