Nexperia USA Inc. BZT52H-B3V9-QX
Part No.:
BZT52H-B3V9-QX
Description:
DIODE ZENER 3.9V 375MW SOD123F
Shipping
BZT52H-B3V9-QX Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2.05%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)