Nexperia USA Inc. BZT52H-B2V7-QX
Part No.:
BZT52H-B2V7-QX
Description:
DIODE ZENER 2.7V 375MW SOD123F
Shipping
BZT52H-B2V7-QX Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±1.85%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)