Nexperia USA Inc. BZT52H-B10-QX
Part No.:
BZT52H-B10-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 10V 375MW SOD123F
Shipping
BZT52H-B10-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZT52H-Q
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)