Diodes Incorporated BZT52C9V1-7
Part No.:
BZT52C9V1-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C9V1-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C