Micro Commercial Co BZT52C8V2L3P-TP
Part No.:
BZT52C8V2L3P-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE ZENER 8.2V 100MW 2-DFN1006
Shipping
BZT52C8V2L3P-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)