Taiwan Semiconductor Corporation BZT52C8V2K
Part No.:
BZT52C8V2K
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523F
Shipping
BZT52C8V2K Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)