Diodes Incorporated BZT52C6V2-7
Part No.:
BZT52C6V2-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C6V2-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C