Micro Commercial Co BZT52C5V6T-T3P
Part No.:
BZT52C5V6T-T3P
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523
Shipping
BZT52C5V6T-T3P Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)