Diodes Incorporated BZT52C5V1S-7
Part No.:
BZT52C5V1S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Shipping
BZT52C5V1S-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C