Taiwan Semiconductor Corporation BZT52C51-G
Part No.:
BZT52C51-G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123F
Shipping
BZT52C51-G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)