Diodes Incorporated BZT52C51-7
Part No.:
BZT52C51-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Shipping
BZT52C51-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 38 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C