Diotec Semiconductor BZT52C51
Part No.:
BZT52C51
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123F
Shipping
BZT52C51 Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)