Taiwan Semiconductor Corporation BZT52C4V7-G
Part No.:
BZT52C4V7-G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOD123
Shipping
BZT52C4V7-G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)