Micro Commercial Co BZT52C47SHE3-TP
Part No.:
BZT52C47SHE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 47V 300MW SOD323
Shipping
BZT52C47SHE3-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)