Diodes Incorporated BZT52C47-7
Part No.:
BZT52C47-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Shipping
BZT52C47-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C