Diodes Incorporated BZT52C3V6Q-7-F
Part No.:
BZT52C3V6Q-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 3.6V 370MW SOD123
Shipping
BZT52C3V6Q-7-F Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5.56%
Power - Max:
370 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)