Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52C39-HE3_A-08
Part No.:
BZT52C39-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 39V 300MW SOD123
Shipping
BZT52C39-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
87 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 29 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)