Diodes Incorporated BZT52C36T-7
Part No.:
BZT52C36T-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 36V 300MW SOD523
Shipping
BZT52C36T-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±5.56%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)