Diodes Incorporated BZT52C33-7
Part No.:
BZT52C33-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C33-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 23.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C