Comchip Technology BZT52C2V7-HF
Part No.:
BZT52C2V7-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C2V7-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)