Micro Commercial Co BZT52C2V4HE3-TP
Part No.:
BZT52C2V4HE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C2V4HE3-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±5.83%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)