Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52C2V4-G3-08
Part No.:
BZT52C2V4-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123
Shipping
BZT52C2V4-G3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52-G
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C