Diodes Incorporated BZT52C2V4-7
Part No.:
BZT52C2V4-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123
Shipping
BZT52C2V4-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±8%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C