Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52C27-G3-18
Part No.:
BZT52C27-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Shipping
BZT52C27-G3-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52-G
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C