Micro Commercial Co BZT52C24L3P-TP
Part No.:
BZT52C24L3P-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE ZENER 24V 100MW 2-DFN1006
Shipping
BZT52C24L3P-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±5.83%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)