Diotec Semiconductor BZT52C16-AQ
Part No.:
BZT52C16-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123F
Shipping
BZT52C16-AQ Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)