Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52C10-HE3_A-08
Part No.:
BZT52C10-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 10V 300MW SOD123
Shipping
BZT52C10-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)