Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B8V2-E3-18
Part No.:
BZT52B8V2-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B8V2-E3-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C