Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B7V5-G
Part No.:
BZT52B7V5-G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 7.5V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B7V5-G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)