Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B6V8-E3-18
Part No.:
BZT52B6V8-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B6V8-E3-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C