Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B6V2S
Part No.:
BZT52B6V2S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323F
Shipping
BZT52B6V2S Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.7 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)