Micro Commercial Co BZT52B6V2LS-TP
Part No.:
BZT52B6V2LS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323FL
Shipping
BZT52B6V2LS-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±1.94%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)