Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B5V6-HE3-08
Part No.:
BZT52B5V6-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B5V6-HE3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C