Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B56S
Part No.:
BZT52B56S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323F
Shipping
BZT52B56S Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)