Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B47S
Part No.:
BZT52B47S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323F
Shipping
BZT52B47S Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
170 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)