Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B47
Part No.:
BZT52B47
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123F
Shipping
BZT52B47 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
170 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)