Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B3V9-G3-08
Part No.:
BZT52B3V9-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 3.9V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B3V9-G3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52-G
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C