Micro Commercial Co BZT52B36-TP
Part No.:
BZT52B36-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B36-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)