Vishay BZT52B2V2-HE3_A-08
Part No.:
BZT52B2V2-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay
Description:
DIODE ZENER 2.2V 300MW SOD123
Shipping
BZT52B2V2-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Vishay
Series:
BZT52
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)